1982 senesinde Ankara’da doğan Veli Can Tefon, İlk ve Ortaokul öğrenimini Edirne ve Tekirdağ’da tamamladıktan sonra eğitim hayatına Eskişehir’de devam etti. Eskişehir Cumhuriyet Lisesinden mezun olduktan sonra Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Teknikerliği ardından Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinde tamamladı. Eş zamanlı olarak Amerika’da Bilgisayar Mühendisliği lisansını tamamlayarak, Elektrik Elektronik Mühendisliği alanında yüksek lisansını ve sonrasında Telekomünikasyon Mühendisliği alanında doktorasını yaptı. İngilizce ve Almanca bilmektedir.

2000 senesinde başlayan ticari hayatını halen kurucusu olduğu İlim İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak sürdürmektedir.

1992 senesinde bilişim ile tanışarak çeşitlik yazılım ve programlama projelerine imza atmıştır. 1993 senesinde 11 yaşında iken MEB Bilişim Sertifika eğitimini üstün başarı ile tamamlayarak sertifika almaya hak kazanmış yine aynı sene içerisinde Türkiye’nin ilk yerli personel otomasyon yazılımını Tekirdağ Belediyesi için hazırlamıştır. Ülkemizin internetle yeni yeni tanıştığı 1994 senesinden günümüze kadar olan zamanda ise sosyal ağ olarak nitelendirilen sistemlerin temelini ve altyapısını oluşturan projelerde aktif olarak yöneticilik, sistem danışmanlığı, network ve yazılım uzmanlığı vb. görevler üstlenmiştir. Bilişim sistemleri ve yazılım mühendisliği konusunda uluslararası oluşumlarda yer almıştır. Mimari ve çevre düzenlemesi konusunda “Yatay mimari sanattır, dikey mimari ise rant” başlığı ile ele aldığı yazı ve makalelerde, yatay mimarinin önemi konusunda dikkat çekmiştir.

Aynı zamanda belediyecilik ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesinde 1994- 1997 seneleri arasında yapılan icraatları yakından izleme ve feyz alma fırsatı da olmuştur. Belediyecilikte AK Parti’nin getirdiği hizmet anlayışını ilke edinmiştir. Aday adayı olduğu Eskişehir Odunpazarı İlçe Belediyesi için de çevresel kalkınmadan yatay mimariye, güneş enerjisine ve kanalizasyon sisteminden enerji üretilmesine, yer altı kaynaklarından ısınma sistemlerine kadar birçok projesi bulunmaktadır. “Yeşil ev”, “Çevreci bina” konularında; yer seçimi, tasarım, inovasyon, binada kullanılan yapı malzemelerinin özellikleri, yapım aşamasında dikkat edilen çevresel etkinlikler, yapım tekniği ve atık malzemelerin yeniden kullanımı konularındaki seçici yaklaşımlar benimsemektedir. Görev aldığı ulusal projelerden ve sistemlerden edindiği bilgi ve tecrübeler ile Odunpazarı halkını özellikle e-ticaret konusunda bilinçlendirerek, amazon.com, ebay.com vb. dünyada kabul görmüş sistemlerin üzerinden, üretilen yerel ürünlerin pazarlanması suretiyle gelir edinimi planlanmaktadır. Aynı zamanda yurtdışı kaynaklı olacak olan bu gelir modeli belediyemize ve ülkemize de döviz girdisi sağlayacaktır. Kentsel dönüşüme önem veren, çevresel kalkınmayı ilke edinmiş olan, güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji sistemleri konusunda atılım yapan, kendi gelir modelini yaratan aynı zamanda öncü kuruluşlar ile işbirliği içerisinde olarak Odunpazarı’nı Ak Belediyecilik hizmet anlayışı ile tanıştırmayı arzu etmektedir.

Ak Parti 27. dönem Eskişehir Aday Adayı olarak çalışma yürütmüştür.
2019 Mahalli seçimlerinde Ak Parti Eskişehir Odunpazarı İlçe Belediye Başkan Aday Adayı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.